Tworzenie konstrukcji budowlanych w dużej mierze opiera się o odpowiednio dobrany program do projektowania BIM. Na rynku jest wiele rozwiązań – różnią się pomiędzy sobą ceną, sposobem licencjonowania, a także funkcjonalnością – dzięki ogromnemu wyborowi, każdy specjalista znajdzie coś dla siebie.
Dzisiaj BIM w budownictwie jest wiodącą technologią, więc mnogość rozwiązań jest naturalną tego konsekwencją. Jednym z coraz bardziej popularnych programów jest Prota – narzędzie, w którym tworzenie konstrukcji budowlanych jest precyzyjne, szybkie i komfortowe dla projektanta. Czym wyróżnia się na rynku ten program do projektowania BIM? Sprawdźmy.
Projektuj szybciej – to jedno z przewodnich haseł marki. Co oznacza w praktyce? Automatyzację, wygodne w obsłudze funkcjonalności i płynne działanie. W rzeczywistości znaczenie ma także wsparcie techniczne, zwłaszcza na początku pracy z narzędziem. Filmy instruktażowe, instrukcje oraz możliwość zdalnej konsultacji eliminuje ryzyko zatrzymania się na jakimś etapie pracy i długotrwałego (samodzielnego) poszukiwania rozwiązań.
BIM w budownictwie to oczywiście także niemałe koszty. Właśnie dlatego rozwiązanie Prota dostępne jest w wersji z wieczystą licencją – jest to duża ulga dla biura konstrukcyjnego, które nie musi kalkulować w swoim budżecie cyklicznych wydatków. Jednorazowy zakup narzędzie zazwyczaj jest bardziej opłacalny niż wyłączne wypożyczenie (subskrypcja).
Tworzenie konstrukcji budowlanych z Prota jest prostsze także dlatego, że możliwe jest stosunkowo proste zarządzanie zmianą. Edycje i poprawki zdarzają się niemal w każdym projekcie – niestety w wielu programach są trudne i czasochłonne. Dzięki automatyzacji w Procie nie tylko trwa to krócej, ale wyeliminowano (a przynajmniej zminimalizowano) w ten sposób ryzyko błędu.
Praca w technologii BIM w budownictwie początkowo wymaga pewnego doświadczenia i wiedzy w tym zakresie. Na szczęście jest coraz więcej okazji do edukacji. Ostatnio została zorganizowana ciekawa konferencja BIM Week (Tydzień z technologią Building Information Modeling) w formie online – bezpłatnie dla wszystkich uczestników. Była to okazja do poznania nowych narzędzi, ale także korzyści wynikających z pracy z nimi. Im więcej takich wydarzeń, tym większa możliwość rozwoju i wymiany doświadczeń z innymi ekspertami.